Čtvrtek, 18 dubna, 2024

Fyzička Larisa Thorne: Objevíme-li hmotnost neutronu, opravíme standardní model

- Komerční sdělení -aktuality

Pátra po hmotnosti neutrin.

Larisa Thorne se těší na dny, kdy budou technologie ze seriálu Star Trek realitou. Sama chtěla studovat warp pohon. Nakonec skončila u neutrinů.
Fyzička LARISA THORNE kdysi chtěla zkoumat vesmírný pohon, který viděla v seriálu Star Trek. Namísto toho se dnes podílí na experimentech, které by jednou mohly vést k Nobelově ceně za fyziku.

Pátra po hmotnosti neutrin – nepolapitelných částic, které proletí planetami i vaším tělem. No Larisa Thorne nemá nobelovku za svůj vědecký cíl, ačkoli laureátem je i její dědeček Kip Thorne.

V rozhovoru pro deník SME vysvětluje, jak se měří hmotnost neutrína bez použití váhy a jak vlastně víme, že tato nepolapitelná částice existuje. Bratislavu navštívila u příležitosti předávání cen ESET Science Award.

Je pravda, že právě teď vaším i mým tělem přelétávají biliony neutrin?

Nechci vás strašit, ale ano. Necítíme je a nijak nám neškodí. Ve skutečnosti jen ve velmi vzácných případech interagují s hmotou.

Pokud neinteragují s hmotou, nevidíme je, jak víme, že neutrina existují?

Nuže, musíme se vrátit do roku 1930. V té době lidé teprve začínali objevovat radioaktivní rozpad. Našli několik druhů a velmi kreativně je nazvali alfa, beta a gama rozpad.

Alfa a gama byly docela jednoduché. Prvky jader začínaly s určitou energií a uvolnily se dvě částice. Známe to jako dvoučásticový rozpad. Bylo snadné vidět, jak je energie rozložena. Konečná energie jedné z nových částic byla rozdílem druhých dvou energií. Pokud byste chtěli zmapovat energie při rozpadu alfa a gama, vypadali by jako tenká, koncentrovaná čára.

Když se začali vědci dívat na beta rozpad, také čekali, že uvidí tuto čáru. Ale místo toho viděli při výsledných částicích spektrum různých energií. Překvapilo je to a po dlouhé době někdo řekl: možná z toho rozpadu vychází třetí částice, jen ji nevidíme. Toto dnes známe jako tříčásticový rozpad.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek