Pátek, 2 června, 2023

Jižní Korea vypustila první vlastní vesmírnou raketu

- Komerční sdělení -aktuality

Soul se příští rok pokusí vypustit lunární orbitr.
Jižní Korea ve čtvrtek vyslala do kosmu první raketu vlastní výroby. Informovala o tom agentura AFP, podle které se země snaží vstoupit do prestižního klubu států s vyspělým vesmírným programem.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
„Rakety jsou jediným prostředkem, kterým se může lidstvo dostat do vesmíru. Mít takovou technologii znamená, že jsme splnili základní požadavky, abychom se mohli zúčastnit soutěže o průzkum vesmíru,“ prohlásil I Sang-rjul, ředitel Korejského výzkumného institutu pro letectví a vesmír .

Třístupňová nosná raketa s názvem KSLV II (Korea Space Launch Vehicle), neformálně nazývaná Nuri, odstartovala z vesmírného střediska Naro v 17:00 místního času (10:00 SELČ).

„Vypadá to tak, že Nuri bez problémů stoupá do nebe,“ řekl do mikrofonu komentátor z vesmírného střediska během živého přenosu, který živě přenášely jihokorejské televize.

Během několika minut po startu raketa dosáhla nadmořské výšky 600 kilometrů.

Všechny tři stupně rakety fungovaly bez problémů. Stroj vynesl do výšky 700 kilometrů nad zemským povrchem jeden a půl tunový náklad. Maketa družice se úspěšně oddělila od plavidla. Další část mise však selhala.

„Umístění makety družice na oběžnou dráhu zůstává nesplněnou misí. Přestože jsme nedosáhli svých cílů dokonale, s prvním startem jsme dosáhli velmi dobrých výsledků,“ prohlásil prezident Mun Če-in, který sledoval dění přímo z vesmírného střediska Naro.

Podle agentury Jonhap plánuje Jižní Korea podniknout další test rakety typu Nuri v květnu příštího roku.

Čtvrteční start byl podle AFP dalším krokem směrem k rozšíření stále ambicióznějšího jihokorejského vesmírného programu. Tamní prezident Mun Če-in v březnu prohlásil, že Soul se příští rok pokusí vypustit lunární orbitr.

Jižní Korea investuje do rozvoje svého vesmírného programu stále více finančních prostředků.

Za uplynulé desetiletí Soul nalil do vesmírných aktivit téměř jeden a půl miliardy eur. Vládní investice do tohoto odvětví jen loni dosáhly objemu v přepočtu 450 milionů eur.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek