Úterý, 16 dubna, 2024

Ocenili výjimečné vědce, rozdali ceny Eset Science Award

- Komerční sdělení -aktuality

Věda na Slovensku má mezinárodní kvalitu, ale velké vědecké projekty vyžadují více – podporu státních a soukromých institucí. S tímto odkazem předával držitel Nobelovy ceny za fyziku Kip Thorne ocenění ESET Science Award.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
To již třetí rok oceňuje špičkové vědce vědkyně, kteří jsou zosobněním excelentní vědy na Slovensku iv mezinárodním měřítku a jejich vědecká práce a výsledky jsou přínosem pro různé sféry života společnosti.

Právě toto ocenění považuje Thorne za jednu z možností, jak by soukromé firmy měly podporovat vědecký výzkum.

Kdo vyhrál?
Výjimečnou osobností slovenské vědy se letos stal materiálový fyzik Ján Dusza, výjimečným vědcem do 35 let Ladislav Valkovič. Tato dvě ocenění uděluje mezinárodní komise, které předsedá právě Thorne.

Kromě něj byli členy mezinárodní komise také bioložka Fiona Wattová, chemička a filantropka Hana Dvořáková, profesor anorganické chemie Ralf Riedel a profesor matematiky Tibor Krisztin.

Laureáta kategorie Výjimečný vysokoškolský pedagog vybrala domácí komise, složená ze zástupců slovenských univerzit, stal se jím Jozef Zajac.

„Laureáti, ale i finalisté ocenění ESET Science Award opakovaně dokazují světovou úroveň vědy na Slovensku,“ říká generální ředitel společnosti ESET, Richard Marko.

„Jejich práce je bez ohledu na oblast, které se věnují, nesmírně důležitá, a to na Slovensku i ve světě.“

O laureátech ocenění ESET Science Award ale nerozhodovaly pouze odborné komise. Svou laureátku si vybrala i veřejnost, a to prostřednictvím online hlasování.

Favoritkou slovenské veřejnosti se letos stala biochemička Kateřina Mikušová, která se na Katedře biochemie Přírodovědecké fakulty UK věnuje výzkumu bacila, který způsobuje tuberkulózu.

Vědu chtějí dostat do formy
Na předávání cen se zúčastnila i prezidentka Zuzana Čaputová. Vyzdvihla práci vědců a poděkovala jim za jejich přínos během pandemie. Prezidentka se vědcům omluvila za útoky, kterým v posledním období čelí.

Vědu označila za jeden ze základů, na kterém stojí dnešní svět, proto by měl být prioritou rozvoj svobodného a tvůrčího akademického, ekonomického, ale i společenského prostředí, které přiláká domácí i světové vědecké kapacity.

„Všichni chceme, aby Slovensko bylo úspěšné, vynalézavé, odolné a sebevědomé. Tato důležitá cena je bez pochyb jedním z dobrých způsobů, jak se k tomuto společnému cíli posunout opět o něco blíž,“ řekla.

Pro úspěšnou budoucnost je podle premiéra Eduarda Hegera důležitá reforma vědní a inovační politiky. Díky špičkovým vědcům máme šanci Slovensko po letech stagnace a pandemie dostat do formy.

„Věřím, že v této snaze uspějeme,“ řekl premiér během předávání cen a pozval vědce ke spolupráci, která bude podle něj klíčovým principem reformy.

Profily oceněných
Jan Dusza
výjimečná osobnost slovenské vědy

Ján Dusza působí na Ústavu materiálového výzkumu Slovenské akademie věd v Košicích. Celý svůj profesionální život se věnuje výzkumu a vývoji progresivních keramických materiálů. Ty si díky svým vlastnostem nacházejí uplatnění v nejnáročnějších podmínkách z hlediska teploty a mechanického namáhání v agresivním prostředí.

Rodák z Gemera pochází z rolnické rodiny, ale díky strýci se dostal ke studiu fyziky. Významně ho ovlivnil i pobyt ve Stuttgartu, toho času na jednom z nejlepších pracovišť na světě pro výzkum v oblasti progresivních keramických materiálů.

Celá jeho vědecká kariéra je spojena s Košicemi. Tam spolu s kolegy založili také Výzkumné centrum PROMATECH, které produkuje výsledky světové úrovně.

Ladislav Valkovič
výjimečný mladý vědec do 35 let

Ladislav Valkovič se na Ústavu měření Slovenské akademie věd (SAV) v Bratislavě a v Oxford Centru pro Clinical Magnetic Resonance Research na Oxfordské univerzitě zabývá tím, jak co nejrychleji, nejpřesněji a neinvazivně měřit metabolismus srdce a jiných vnitřních orgánů.

Pracuje na vývoji a aplikaci neinvazivních metod měření metabolismu tkání pomocí magnetické rezonance, přičemž v poslední době se zaměřuje zejména na lidské srdce. Za své dosud největší úspěchy považuje vývoj rychlé metody měření metabolických procesů ve svalu, která je umožňuje měřit i během cvičení, a neinvazivní metody pro měření metabolických procesů v játrech.

Po studiu biomedicínského inženýrství v Žilině působil na Lékařské univerzitě ve Vídni a ve Slovenské akademii věd. Během výzkumného pobytu v Curychu se dostal k tématu metabolického zobrazování.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek